Jak naplánovat kuchyni?

V dnešním článku navážeme na plánování. Po promyšlení designu kuchyně a rozkreslení místnosti přichází na řadu ergonomie kuchyně. Tedy její správné a funkční rozmístění. Pokud plánujete rekonstrukci starší kuchyně, umístění řešit nemusíte a jednoduše se musíte spokojit s místem, které máte k dispozici. V případě, že se chystáte stavět, myslete na to, že kuchyň by měla být situovaná v blízkosti vstupu do domu. Jde především o Vaše pohodlí, protože většinou první místnost, kterou ihned po chodbě navštívíme, je kuchyně. Kuchyň je nejlepší situovat na sever, popřípadě na severovýchod. Nedoporučuje se orientace na jižní a jihozápadní stranu, protože v kuchyni vzniká při vaření teplo, které není dobré ještě znásobovat orientací na slunnou stranu.

Dispoziční řešení 

V kuchyni je důležité vytvořit tři pracoviště vzájemně propojené jednotlivými činnostmi, bez nich se neobejde žádná kuchyně. Mluvíme o nich jako o zónách a měly by nám po propojení vytvořit pomyslný trojúhelníkJedná se o zónu mytí, vaření a pracovní zónu. Vzdálenost mezi nimi by neměla být příliš velká, měla by být pohodlná, bezpečná a navazovat na odkládací plochu. Vzájemným propojením jednotlivých zón a vytvořením pomyslného trojúhelníku mezi nimi máme na výběr ze šesti typů uspořádání kuchyně:

Lineární kuchyně


Jde o základní model kuchyně, kdy je linka umístěna podél jedné stěny. Toto řešení je vhodné pro úzké místnosti, je však nutné, aby před kuchyňskou linkou zůstala volná plocha se šířkou minimálně 120 cm. U takového typu kuchyně je velmi důležité, aby byla jednotlivá pracoviště seřazena ve správném pořadí: chladnička (zásoby) – dřez – vařič. Je důležité, aby mezi nimi zůstal i dostatečný pracovní prostor. Ideální je takové řešení u kuchyňské linky s délkou přibližně 3 metry.

Výsledek obrázku pro lineární kuchyně

Paralelní kuchyně


Paralelní kuchyně vyhovují přechodným kuchyním (například z jedné strany vchod z předsíně, z druhé strany do jídelny) nebo kuchyním se vstupními dveřmi na jedné straně a balkonovými dveřmi na straně druhé. Takové rozmístění linky přináší stejné výhody jako linka ve tvaru L nebo U, ale vyhnete se přitom komplikacím s řešením rohových skříněk. Paralelní tvar nabízí nejefektivnější využití prostoru, a proto je volbou mnoha profesionálních kuchařů. Dvě řady poskytují dost místa pro přípravu jídla a přechod od jedné činnosti ke druhé často znamená se jen otočit o 180 stupňů. Vzdálenost mezi protilehlými linkami by měla být alespoň 120 cm, což zabezpečí pohodlnou a bezpečnou manipulaci se zásuvkami a spodními skříňkami.

Výsledek obrázku pro PARALELNÍ KUCHYNĚ

Kuchyně ve tvaru L


V porovnání s lineární kuchyní je toto řešení mnohem efektivnější a praktičtější. Chladničku, dřez a varnou desku lze rozestavět tak, aby trasa mezi nimi vytvářela trojúhelník, čímž se výrazně zkracují vzdálenosti, které je potřeba při běžné přípravě jídla překonávat. Takový tvar linky je ideální i pro malé kuchyně v panelákových bytech.

Výsledek obrázku pro kuchyně tvaru l

Kuchyně ve tvaru U


V kuchyni ve tvaru písmene U může mít každá strana vlastní funkci, takže se chladnička, sporák a dřez dostanou do optimální vzájemné polohy v rozích pomyslného rovnostranného trojúhelníku. Tento tvar umožňuje pohybovat se po nejkratších vzdálenostech mezi pracovišti. U každé zóny přitom zůstává ještě dostatek místa pro pracovní plochu. Řešení je vhodné do prostorů s minimální šířkou 250 cm.

Výsledek obrázku pro kuchyně tvaru u

Ostrovní kuchyně


Stojí-li část napevno zabudované pracovní plochy samostatně v prostoru a nemá-li žádné propojení se zbytkem kuchyňské linky, mluvíme o kuchyňském ostrůvku. Taková kompozice je velmi oblíbená, ale vyžaduje mnoho místa. Ostrůvek může být obrácen směrem ke zdroji denního světla, nebo k jídelní či obývací části. Kuchaři tak umožňuje trávit čas s ostatními i během přípravy jídla.

Výsledek obrázku pro ostrovní kuchyně

Poloostrovní kuchyně


O poloostrovní kuchyni jde tehdy, vybíhají-li některé části linky do prostoru. V případě, že jde o uzavřenou kuchyni, může to být linka tvarovaná do písmene T nebo G. Hodí se spíše do polootevřených nebo otevřených kuchyní, je-li kuchyňský prostor vymezen pouze dvěma, maximálně třemi stěnami.

Kuchyně s poloostrovem

 

Komentáře
  1. dominik napsal:

    Děkuji za pěkný článek 🙂 A jaký je dle všeho nejlepší? Mě upřímně se nejvíce líbí tyto: https://eshop-schock.cz/520-rohove 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Novinky e-mailem

    Zajímají Vás praktické zkušenosti z řešení kuchyní a interiérů současné doby.

  • Kategorie