Kuchyň moderní, klasická nebo rustikální

V minulých příspěvcích jsme se rozhodovali, zda si pořídit kuchyň typovou nebo na míru. Dalším krokem je vybrat, jaký styl kuchyně chceme doma mít.

Musíme si uvědomit, že v kuchyni trávíme čas každý den a proto se v ní musíme cítit pohodlně.

Dále si je třeba uvědomit, že kuchyňská linka, v dnešní době často propojená s obývacím pokojem, plní i estetickou funkci.  Proto je dobré této části domu věnovat patřičnou pozornost a volit především takové odstíny, které jsou podobné vašemu domu či bytu.

Nedoporučuje se moc kombinovat styl moderní a klasický, i když v některých případech interiéru vypadá kombinace starožitného prvku s modernou velice pěkně. Zkuste se poradit s odborníkem, který má pro takové kombinace cítění a praxi.

 • Kuchyň moderní

Moderní typy kuchyní jsou oblíbené hlavně u mladší generace zákazníků. Obsahují nejmodernější prvky a trendy v kuchyňském nábytku a spotřebičích.
Používají se rovné typy dvířek bez prolisů v lesklém provedení, často doplněné moderními dřevodekory. Typickým prvkem je bezúchytkové provedení dvířek. Nejvíce používaným povrchem těchto kuchyní je lak nebo akrylát.Spotřebiče v těchto kuchyních obsahují vyspělé elektronické systémy jako je automatika vaření a pečení, ovládání mobilními telefony, zabudované elektronické kuchařky apod. Barevná provedení bílá, černá, nerez a jejich kombinace.

 • Kuchyň klasická

Klasické kuchyně bývají kompromisem mezi moderní kuchyní a kuchyní venkovského stylu, mají dvířka s jednoduššími prolisy nebo rovná dvířka a navrhují se ve všech používaných materiálech (lamina, fólie, lamináty, laky a jejich kombinace), jak v matném, tak i lesklém provedení. Dvířka jsou v provedení s klasickými typy úchytek.

 • Kuchyň rustikální nebo venkovského typu

Tento typ kuchyní volí zákazníci spíše do rodinných domků, dřevostaveb nebo chat a chalup. Většinou se vyznačují výrazně profilovanými dvířky, které jsou doplněny okrasnými lištami (tzv. granci), které lemují horní a spodní část horních skříněk a vysokých skříní, ale není to podmínkou. Horní skříňky jsou často prosklené a do hodně rustikálních kuchyní se volí vitráže. Úchytky jsou většinou mosazné nebo v nerezu zdobené porcelánem. Materiálově se vyrábějí nejčastěji z fólií, dýhy, masivu, ale i v laku. Spotřebiče v těchto kuchyních obsahují ozdobné prvky a zpravidla mají jednodušší mechanické ovládání. Tyto kuchyně se dostávají v současné době opět do popředí zájmu zákazníků.

Komentáře
 1. Bestnabytek napsal:

  Děkuji za info

 2. Magdalena napsal:

  Na začátek bych vám chtěla pochválit článek. Je opravdu pěkný. Mám ale dotaz. Očividně kuchyním rozumíte, tak se chci zeptat, co si myslíte o těchto https://eshop-blanco.cz/467-rohove-drezy granitových dřezích do rustikální kuchyně. Máme velkou rustikální kuchyň a mě se tento typ dřezu moc líbí, ale nevím, jestli to nebude působit tvrdě. Co byste na to řekl?

  • tousek@stylove-kuchyne.cz napsal:

   Dobrý den ,
   tyto dřezy jsou elegantní , ale také hodně záleží na barvě dřezu a barvě pracovní desky, neměl by tam být velký kontrast.
   Josef T.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Novinky e-mailem

  Zajímají Vás praktické zkušenosti z řešení kuchyní a interiérů současné doby.

 • Kategorie